Siirry pääsisältöön

Vaiheet

On hyvä suunnitella asioita hieman, ennen kuin lähtee tekemään. Käydä läpi mielessä muutama yksityiskohta ja tehdä pari ajatuskoetta siitä, onko suunnitelmissa jotain mitä ei ole huomioinut?

On hyvä lähteä testaamaan ja tekemään asioita. Sillä vasta sitten huomaa sen, vastaako omat ajatukset sitä, mikä toteutunut lopputulos on. Tuoko tekeminen vastaan jotain, mitä en ajatuskokeissani huomannutkaan?

Sitten on hyvä pysähtyä tarkastamaan suunnitelmaa. Onko edetty oikein? Pitääkö jotain korjata, lisätä, jättää pois? Toimiiko tämä ollenkaan, vai aloitetaanko alusta?

Ja sitten, kun on saatu valmista on hyvä vielä havainnoida sitä mikä meni hyvi ja missä olisi ollut parannettavaa. Ja olla tyytäväinen siitä, että tämäkin projekti tuli valmiiksi.

Sitten on aika toistaa vaiheet seuraavan suoritettavan asian kanssa.

Kommentit

Tämän blogin suosituimmat tekstit

Kesä

 Kesä on alkanut. Takana on jo pätkä kesäistä maantietä, maisemia, kiireetöntä matkan tekoa. Mökkikauden käynnistyminen, oman pihan laittaminen. Ensimmäiset kesän jäätelöt. Ja sadepäivät, koska luonto tarvitsee niitäkin. Olennaista kesässä on se, etten halua suorittaa sitä. En tee suunnitelmia, joten en myöskään stressaa siitä, meneekö asia niin kuin ajattelin. Ja siksi loma tuntuu lomalta. Kello ja kännykkä ja kiire saa jäädä hetkeksi.

Syksy

 Kun palasin töihin elokuussa, aloin toivottaa ihmisille hyvää syksyä. Siksi, koska minulla syyskausi alkanut ja kesä loppunut sitä mukaa kun loma oli takana. Ja siksi, että syksy ei ole minulle negatiivinen asia. Syksy on minulle pimeneviä iltoja, jolloin tähdet palaavat taas kunnolla näkyviin. Syksy on minulle suurikokoisten hämähäkkien parasta bongailuaikaa. Varsinkin ristekkejä on paljon liikkeellä. Syksy on puiden väriloistoa. Syksyn värit puiden lehdissä on syksyä. Tyhjät oksat kuuluvat talveen. Syksy on viljapuimurit pelloilla. Kurkiauran lähtö. Herkulliset ruokasienet. Syksy on uusia ihmisiä, sillä henkilössä on tapahtunut vaihtuvuutta ja uudet opiskelijat ovat oppilaitoksissa. Syksy on paluuta tuttuun arkeen. Hyvään arkeen, joka kannattelee muutostenkin keskellä.

Eteenpäin

Katselin Walking Dead: Dary Dixon -sarjaa. Eihän se alkuperäisen sarjan veroinen ole, jännitys hahmon tulevaisuudesta on poissa koska sarja kantaa päähenkilön nimeä. Mutta jotain siinä kuitenkin minusta oli hienoa. Ja se oli se, miten tämäkin sarja puhui samasta mistä alkuperäinenkin. Siitä, miten kauhean katastrofin keskellä ihmiset kuitenkin tukevat toisiaan ja rakentavat yhdessä tulevaisuutta. Ja noiden ajatusten siivittämänä aion lähteä itsekin taas tähän päivään. Haluan uskoa parempaan tulevaisuuteen j a rakentaa sitä omilla valinnoillani. Tänäänkin.  Ja huomenna. Kunnes askele askeleelta olemme perillä